Türkiye’nin her yerin de faaliyet gösteren birçok yerli ve yabancı cafe zincirine ve daha küçük ölçekli işletmelere de hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz İstanbul da bulunan tesisimizde taze olarak üretilip -35C de şoklanmakta ve -18C depolarımızda stoklanmaktadır. Donuk Ürünlerimizin hiç birinde ilave katkı maddesi domuzdan elde edilen hiçbir ürün ve alkol kullanılmamaktadır.

Donuk pasta ve donmuş ürünlerimiz gıda mühendislerimizin kontrolü altında Türk gıda kodeksine uygun bir şekilde üretilmekte ve depolanmaktadır Depolarımızın ısı düzeyleri 24 saat süresince kontrol altında tutulmakta ve tüm süreç kayıtlarla takip edilmektedir.

Sağlıklı gıda üretimini sağlamak amacıyla gıdaların, üretim, işleme, saklama taşıma ve dağıtım aşamalarında gerekli kurallara uyulması ve önlemlerin alınmasıyla sağlıklı,sağlığa yararlı ve sağlıklı durumu korunmuş gıda üretebilmek başlıca ilkelerimizdir....

UNART, sürekli olarak, hijyen standartlarına uygun üretim yapılmasını ve üretip sattığı her parti ürünün güvenli olması için Gıda Güvenliği Kontrol Sistemi’ni kurmuş ve sürekliliğini sağlamak için tüm önlemleri almıştır. Bununla da yetinmeyen UNART bağımsız denetleme firmaları aracılığı ile her ay düzenli olarak denetlenmekte ve kalitesini sürdürebilmek için ekstra gayret göstermektedir.

UNART, gıda mevzuatı hükümlerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürür ve uyguladığı hijyen standartları yoluyla güvenilir gıda üreterek satışa ve tüketime sunar.

Gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin doğal yapılarını bozmayacak koşullarda ve tekniğine uygun olarak depolanır.

UNART'ın kullandığı tüm ekipmanlar gıda maddelerine ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelere bulaşmayı önlemek amacıyla, gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin özelliklerini etkilemeden fiziksel ve/veya kimyasal yollarla ortamdaki mikroorganizmaların arındırılması yoluyla dezenfeksiyon sağlanır.

UNART 2013 yılında yaptığı tesis, ekipman ve profesyonel kadro yatırımı ile günde 5 ton pasta üretebilen bir firma olma özelliği ile hızla sektörün lideri olma yolunda emin adımlarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

UNART gıda hammaddelerinin besin değerlerini kaybetmeden, standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını sağlamak ve kalite standartlarını sürdürebilmek için uzman ve tecrübeli gıda mühendislerini bünyesinde bulundurur .Yeni sistemleri geliştirme ve üretim teknolojilerini arttırma konusunda gıda mühendislerinden destek alır

Son yıllarda özellikle pastacılık sektöründe gerek işçilik maliyetlerinin yüksek olması gerekse standardın korunmasındaki güçlükler ve imalat prosesinin karmaşıklığı göz önüne alındığında birim başına düşen maliyetin yüksekliği sebebi ile sektörde donuk pasta talebi artarak devam etmektedir.


Tüketici firmalar dondurucularında muhafaza etikleri ürünleri ortalama 1-3 saat çözülme süresine tabi tuttuktan sonra satışa sunarak hem fire oranlarını düşürmekte hem de imalat maliyetlerine katlanmak zorunda kalmamaktadır.

Alanlarında değerli ustalarımız, ürettiğimiz her bir ürünün standardı ve lezzeti için büyük özen göstermektedir.


Ürünlerimiz'in hiç birisinde katkı maddesi domuzdan elde edilen hiçbir ürün ve alkol kullanılmamaktadır.

UNART İstanbul " Lezzet Sanatı "

EN   |   TR

Neden Donuk Pasta...?

donuk pasta
 
hakkimizda-buttonurunler-buttonTransferneden-donuk-pasta-button
 
Unart logo - Lezzet Sanatı, Donuk pasta, kek, cheesecake, frozen cake product
 
ozel-siparis-pasta-buttonbilgi-formu-buttoniletisim-buttonana-sayfa-button
 
 
 
www.unart.com.tr   -   +90 216  456 08 60   -   email: info@unart.com.tr