Sağlıklı gıda üretimini sağlamak amacıyla gıdaların üretim, işleme, saklama, taşıma ve dağıtım aşamalarında gerekli kurallara uyulması ve önlemlerin alınmasıyla, sağlıklı, sağlığa yararlı ve sağlıklı durumu korunmuş gıda üretebilmek başlıca ilkelerimizdir.

Sağlıklı olmak, bir insanın en temel ihtiyacı ve hakkıdır. Gıda ürünleri ise sağlımızı en kolay etkileyecek etmenlerin başında gelir. Dolayısıyla gıda ürününün güvenliği, ürünü kullanan tüketicinin mutlak talebidir. UNART tüketicinin bu talebini yerine getirmekten kendisini birinci derecede sorumlu hisseder. Bu nedenle UNART ; gıda güvenliğine mutlak ve değişmez bir kalite parametresi gözü ile bakmaktadır.

UNART, sürekli olarak, hijyen standartlarına uygun üretim yapılmasını ve üretip sattığı her parti ürünün güvenli olması için Gıda Güvenliği Kontrol Sistemi’ni kurmuş ve sürekliliğini sağlamak için tüm önlemleri almıştır. Bununla da yetinmeyen UNART bağımsız denetleme firmaları aracılığı ile her ay düzenli olarak denetlenmekte ve kalitesini sürdürebilmek için ekstra gayret göstermektedir.

UNART, gıda mevzuatı hükümlerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürür ve uyguladığı hijyen standartları yoluyla güvenilir gıda üreterek satışa ve tüketime sunar.

Gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin doğal yapılarını bozmayacak koşullarda ve tekniğine uygun olarak depolanır.

UNART'ın kullandığı tüm ekipmanlar gıda maddelerine ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelere bulaşmayı önlemek amacıyla, gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin özelliklerini etkilemeden fiziksel ve/veya kimyasal yollarla ortamdaki mikroorganizmaların arındırılması yoluyla dezenfeksiyon sağlanır.

UNART 2013 yılında yaptığı tesis, ekipman ve profesyonel kadro yatırımı ile günde 5 ton pasta üretebilen bir firma olma özelliği ile hızla sektörün lideri olma yolunda emin adımlarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

UNART gıda hammaddelerinin besin değerlerini kaybetmeden, standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını sağlamak ve kalite standartlarını sürdürebilmek için uzman ve tecrübeli gıda mühendislerini bünyesinde bulundurur .Yeni sistemleri geliştirme ve üretim teknolojilerini arttırma konusunda gıda mühendislerinden destek alır.

 
İso 22000 Sertifika
Helal Gıda Uygunluk Belgesi
İşletme Kayıt Belgesi
İşyeri açma ve Çalışma Ruhsatı
 işyeri açma belgesi  işletme kayıt belgesi  helal gıda uygunluk belgesi  işso sertifika
EN   |   TR
kalite-belgelerimiz-yazi
 
hakkimizda-buttonurunler-buttonTransferneden-donuk-pasta-button
 
Unart logo - Lezzet Sanatı, Donuk pasta, kek, cheesecake, frozen cake product
 
ozel-siparis-pasta-buttonbilgi-formu-buttoniletisim-buttonana-sayfa-button
 
Kalite Belgelerimiz
unart donuk pasta
 
 
www.unart.com.tr   -   +90 216  456 08 60   -   email: info@unart.com.tr