Donuk Pasta İmalatı

Ekipman ve Malzeme

Kalite Standartları

Yeni üretim tesisimiz.Donuk pasta yapan pastacı.
Yeni üretim tesisimiz.Donuk pasta yapan pastacı.
Türkiye’nin her yerin de faaliyet gösteren birçok yerli ve yabancı cafe zincirine ve daha küçük ölçekli işletmelere de hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz İstanbul da bulunan tesisimizde taze olarak üretilip -35C de şoklanmakta ve -18C depolarımızda stoklanmaktadır. Donuk Ürünlerimizin hiç birinde ilave katkı maddesi domuzdan elde edilen hiçbir ürün ve alkol kullanılmamaktadır. Donuk pasta için Malzeme seçiminde sektörün önde gelen yerli ve yabancı markalarının ürünlerini tercih etmekteyiz. Alanlarında değerli ustalarımız, ürettiğimiz her bir ürünün standardı ve lezzeti için büyük özen göstermektedir.

Son yıllarda özellikle pastacılık sektöründe gerek işçilik maliyetlerinin yüksek olması gerekse standardın korunmasındaki güçlükler ve imalat prosesinin karmaşıklığı göz önüne alındığında birim başına düşen maliyetin yüksekliği sebebi ile sektörde donuk pasta talebi artarak devam etmektedir. Tüketici firmalar dondurucularında muhafaza etikleri ürünleri ortalama 1-3 saat çözülme süresine tabi tuttuktan sonra satışa sunarak hem fire oranlarını düşürmekte hem de imalat maliyeti ile uğraşmamaktadırlar.

Donuk pasta ve donmuş Ürünlerimiz Gıda Mühendislerimizin Kontrolü altında Türk Gıda Kodeksine uygun bir şekilde üretilmekte ve depolanmaktadır Depolarımızın ısı düzeyleri 24 saat süresince kontrol altında tutulmakta ve tüm süreç kayıtlarla takip edilmektedir
Yeni üretim tesisimiz.Donuk pasta yapan pastacı.
EN   |   TR
Unart İstanbul, Donuk pasta Üretim Tesisimiz
 
hakkimizda-buttonurunler-buttonTransferneden-donuk-pasta-button
 
Unart logo - Lezzet Sanatı, Donuk pasta, kek, cheesecake, frozen cake product
 
ozel-siparis-pasta-buttonbilgi-formu-buttoniletisim-buttonana-sayfa-button
 

UNART İstanbul - Donuk Pasta Üretim Tesisi...

unart donuk pasta
 
 
www.unart.com.tr   -   +90 216  456 08 60   -   email: info@unart.com.tr